JAK VYBRAT POLYKARBONÁTOVÝ SKLENÍK?

Výběr polykarbonátového skleníku zahrnuje několik klíčových kroků, které ovlivní jeho životnost, funkčnost, efektivitu a vaše pohodlí a radost z pěstování. Sepsala jsem vám ty nejdůležitější postřehy, na které je třeba se zaměřit a co před pořízením vašeho prvního skleníku promyslet.

PROČ JSEM SI VYBRALA POLYKARBONÁT A NÉ SKLO?
  • Lépe odolává poškození. Což ocení především takoví šikulové jako já, kteří by při první příležitosti vybili sklo motyčkou.
  • Desky jsou lehké a ohebné – montáž zvládnete svépomocí.
  • Propustnost světla je takřka srovnatelná se sklem, propouští 70–80 % světla. Přesná míra propustnosti závisí na tloušťce desky.
  • Desky využívají komůrkového systému. Mezi deskami je vzduch. Této systém minimalizuje energetické ztráty. Polykarbonát prochladne o 30 % později proti sklu.
  • Velmi příznivá cena poměr/výkon. 🙂
  • Desky samy o sobě mají UV ochranu, proto není třeba skleník v létě stít bílou barvou nebo stínící textilií. Nehrozí spálení rostlin sluncem, jako u obyčejného čirého skla.
  • Možnost dle preferencí dokoupit okna, dveře, automatické otvírače oken či dveří, poličky atd.

 

ÁČKOVÝ NEBO OBLOUKOVÝ SKLENÍK?

Áčkové skleníky:
Lepší využití prostoru na výšku u stěn skleníku. I když rozdíl oproti oblouku se mi nezdá zase tak razantní. Na obrázku můžete vidět, že i u oblouku se po stranách dají vytvořit poličky s dostatkem místa.

U Áčkových skleníků se však nevyplatí šetřit. Mají mnohem menší odolnost proti náporu sněhu i větru. Povětšinou lacinější konstrukce a materiály. Nenechte se nachytat na nejlevnější možnost (v poměru k velikosti), kterou naleznete.

Jednotlivé desky nebývají uchyceny šrouby. Pouze zasunuté v liště. Při náporu větru se polykarbonáty v dutinkách ohýbají a desky vypadávají. Pokud už se rozhodnete pro Áčkovou konstrukci, vybírejte takovou, kde jsou jednotlivé desky na pevno šroubovány do konstrukce šroubky s plastovými a kovovými podložkami.

Obloukové skleníky:

Obloukové skleníky jsou opravdu pevné. Což využijí ti, kteří svůj skleník nemohou umístit jinam, než na prostranství nechráněné před větrem, či ve vyšších polohách, kde bývá více sněhu.
Jednotlivé polykarbonáty jsou ve velkých celcích (v mém případě 2x6m jeden plát). Nikde nic nevypadává. Celkový počet neutěsněných mezer je tak razantně nižší = lepší tepelné vlastnosti.

STAVBA SVÉPOMOCÍ NEBO FIRMOU?

Jednoduše… pokud si připlatíte, jsou v Česku firmy, které přivezou celý skleník smontovaný na korbě kamionu, včetně polykarbonátových desek. Ve 4 lidech skleník přenesete, uložíte do vyhloubených základů nebo přivrátíte do betonových. A ještě ten samý den můžete skleník osázet. Ale opakuji – připlatíte si.

Na druhou stranu by jste přišli o hodiny rodinné zábavy. Všechny ty výkřiky do prázdna „Já bych se na to mohl/a vy….!“, také o zábavnou soutěž v hodu dalekém (šroubovákem), hledání mini-matiček v trávníku, luštění šifer v návodu, předběžné přípravy rozvodových papírů, hledání dalších matiček, tréninku výdrže fyzické i psychické a spousty dalších aktivit.

JAK VELKÝ SKLENÍK MI BUDE STAČIT?

Délka a šířka:
Zde je třeba zohlednit především vaši spotřebu a rozpočet. Nevybírala bych však skleník menší než 3x4m. Máme v domácnosti o dvou členech skleník 3×6 a na naši spotřebu vystačí bohatě. Kdybych však měla na zahradě lepší prostor, nebála bych se dnes ani rozměru 3x8m.
Věřte mi… kterýkoliv rozměr si vyberete, stejně si vždy budete přát větší, asi tak. 🙂

Šířka 2,5m a méně pouze na 1 uličku. Šířku 3m je optimální pro 2 uličky. S ohledem na pohodlí zahradníka.

 

UKOTVENÍ SKLENÍKU

Pro skleník je potřeba zajistit vhodné podloží pro upevnění, pokud ho neumisťujete na betonový věnec.
Skleníky z polykarbonátu se upevňují do země pomocí kolíků ve tvaru T, které zakončují každý jednotlivý oblouk. Jednoduché a efektivní.

Pokud budete mít betonové základy, je třeba k základům skleník pevně ukotvit. Kotevní sady jsou k dostání zvlášť, je třeba je dokoupit. Myslete na to.

TYP KONSTRUKCE

Hliník:
Poměrně vysoká cena/výkon. Lehký a ohebný = poměrně nízká odolnost při zatížení. Zavrhnuto.

Ocelové profily:
Jde o velmi stabilní, pevnou a snadno smontovatelnou konstrukci.

Žárově zinkovaný plech:
Tento typ polykarbonátového skleníku vydrží i velké zatížení sněhem a větrem. Jde o nejrozšířenější typ konstrukce, vhodný pro zasklívání polykarbonátem. Výplně se obvykle šroubují na pevno speciálními příchytkami.

Ze zajímavosti – u takových skleníků se nedoporučují k dezinfekci skleníku sirné svíce. Narušují pozink a konstrukce poté může korodovat. Pro ty, kteří o tom chtějí diskutovat: Toto doporučení bylo již v samotném plánku ke skleníku. A vůbec, něco jako „dezinfekce“ celého skleníku a ještě hůře dezinfekce půdy (?) v něm se mi příčí. Ale o tom zase někdy jindy. 🙂

JAKOU SÍLU POLYKARBONÁTU ZVOLIT?

Nejčastěji se polykarbonáty vyrábí v tloušťce 4, 6 a 10mm. S ohledem na co nejlepší světelnou propustnost jsem pro náš skleník vybrala šířku 4mm. Bez jakýchkoliv problémů vydržel nápory sněhu, větru i krup. Nicméně naše nadmořská výška je okolo 260 m n.m.
Do vyšších oblastí bych se pro jistotu nebála 6mm.
10 mm a vyšší už bych volila jen v případě, že bych myslela na lepší izolaci, protože bych chtěla v takovém skleníku v zimě přitápět a zazimovat v něm například olivovníky nebo citrusy.

Při stavbě samotné si dávejte velký pozor na to, že polykarbonáty mívají UV ochranu pouze z jedné strany. Označeno to bývá na ochranné folii. Před jejím stržením si vždy označte, která strana je která. 

UMÍSTĚNÍ SKLENÍKU

Je třeba si uvědomit, že skleník máme hlavně proto, aby nám prodloužil sezónu. Proto jeho orientaci podřizujeme slunci.
Optimální orientace skleníku je proto dlouhými stranami východ-západ. A to z toho důvodu, aby se brzy ráno co nejdříve nahřála co největší plocha skleníku. Odpoledne při největším úpalu se slunce opíralo do co nejmenší plochy. A večer se zase skleník trošku více nahřál před západem slunce.

Skleník by se samozřejmě neměl nacházet ve stínu vzrostlých stromů. Určitě né celý den. Na to je také třeba myslet.

POČET DVEŘÍ A OKEN

V mém skleníku 3×6 m mám na každé straně dvoudílné dveře (otevírání horní a dolní poloviny). Při délce 6m vám je rozhodně doporučuji. Ono se to nezdá, ale když se opře slunce, je třeba rychle a efektivně větrat, aby se vám rostliny nevařily. To jde s jedněmi dveřmi velmi těžce.

Taktéž okna nepodceňujte. Mám 2 okna s automatickými otvírači reagující na teplotu uvnitř. To byla také velmi dobrá investice. Stane se, že o víkendu se mi nechce vstávat v 5 ráno, abych skleník otevřela a větrala přebytečnou vlhkost. Předpokládám, že vám také ne. 🙂
Myslím, že to je ta nejdůležitější věc, díky které se mi ještě nestalo, abych měla na rajčatech uvnitř skleníku plíseň. Díky těmto automatickým otvíračům skleník nemá šanci se přes den zapařit.

Když nadhodím skleník o rozměrech 3x4m – tak jedny dveře, 2 okna nahoře a alespoň jedno okno místo celých zadních dveří je opravdu minimum. Neošďte to. Pro pohodlí vaše i rostlin.

UTĚSNĚNÍ POLYKARBONÁTOVÝCH DESEK

Polykarbonátové desky jsou tvořeny z dutinek. Některé firmy vám dodají desky na koncích zatavené. To nebyl náš případ. I kdyby, vyřezávaly se okna i dveře, tudíž by bylo třeba hrany opět zaslepit, by do nich neteklo.

To je právě ten důvod, proč to potom některým sousedům tak nevzhledně zelená už po první zimě. Aneb další důležitý bod, který není radno obcházet jinými způsoby.

Hliníková páska
Ta se používá na horní strany desek. Což u obloukového skleníku znamená ty části dutinek, do kterých by mohlo napršet – horní hrana oken a dveří.

Paropropustná páska
Ta se používá na spodní strany desky, aby případný přebytečný kondenzát mohl odtékat a nevznikaly vám v dutinkách vodní sloupce. 🙂 Zároveň tato páska nepropustí dovnitř hmyz, nečistoty dokonce ani prachové částice.

Někteří, kteří na to mají čas, lepit dutinku po dutince, se rozhodli pro jejich ucpání silikonem. To je vcelku ošemetné. Silikon musí být vhodný pro lepení polykarbonátu, voděodolný, UV stabilní, odolávat horku i mrazu a nejlépe průhledný aby to nevypadalo, jako když vám to někdo vecpe žvýkačku.
K tomu jsem pak četla zkušenosti, že se silikon uvolnil a vlivem změny teplot a rozpínání na test utěsněného vzduchu v dutinkách prostě cestoval tam a zpět po dutince. V těch horších případech, kdy to silikon vydržel, zase při rozpínání praskla samotná dutinka.

OPRAVDU ZVLÁDNEME MONTÁŽ SAMI?

Nebudu vám lhát. Stavěla jsem již 2 a pokaždé to byl očistec. Znám i takové odvážlivce, kteří to zvládli úplně sami. Těm patří můj neskonalý obdiv.

Pamatujete si stavebnici Merkur? K něčemu takovému bych to přirovnala.

Jeden nedokonalý plánek, miliarda matiček a šroubků, spousta profilů různých velikostí a tvarů, pár pantů a polykarbonátové desky.

Doporučím vám alespoň 3-4 lidi pro stavbu základní konstrukce. Pak už to člověk zvládne chvilku sám. A na zaklopení deskami alespoň 3-4 lidi. To zdůrazňuji hlavně proto, aby se vám při přesunech desky neohly a nezlomily. Zbytečná škoda v poměru k tomu, požádat na chvilku o pomoc.

Abych vás trošku uklidnila, dnes již existuje na YouTube spoustu návodů, jak si s takovou stavebnicí poradit. Případně se mi nebojte napsat, kdyby jste si nevěděli rady. Postup stavby u obloukových skleníků je veskrze stejný.

Nejlepší strategie je uspořádat při jednom grilovačku a spojit příjemné s užitečným. Každý pár rukou navíc vám ušetří spoustu starostí a nervů. 🙂

V závěru nám to bez kopání základů zabralo 2 dny práce pro 3 lidi. Vyhradíte si jeden víkend a není možné, aby jste to nestihli. 🙂

Tak ať to roste! 🍀

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru