JAK PŘIPRAVIT SKLENÍK NA SEZÓNU?
V tuto dobu se mě často ptáte, jak si připravit skleník na nadcházející sezónu.
Pojďme si nejprve říct, co ideálně nedělat. Když se zeptáte ve skupinách na sociálních sítích vám jako první poradí 2 věci, ze kterých nedělám ani jednu:
- Posypte půdu dusíkatým vápnem a přikryjte igelitem.
- Po pár týdnech uvnitř zapalte sirnou svíci.
Nepopírám, že to někomu nemůže fungovat už X let, rajčata mu přece pořád rostou a tak to bude dělat i nadále. Nechci někomu vyvracet jeho přesvědčení, že jsou obě věci naprosto v pořádku. O tom tenhle článek není.
Můj přístup je trošku jiný. Jestli se z něj inspirujete nebo ne, to už nechám na vás. 🙂
DUSÍKATÉ VÁPNO
Dusíkaté vápno je sice účinné, ale jeho použití má i svá úskalí.
Když použijeme dusíkaté vápno, zbavíme se sice škůdců, plevelů a plísní, ale zároveň zničíme i užitečné mikroorganismy a houby, které jsou pro zdraví půdy nezbytné. Mykorhiza a půdní edafon jsou totiž pro rostliny stejně důležité jako voda a slunce.
O půdu bychom měli pečovat stejně láskyplně jako o rostliny, které v ní pěstujeme. Je to živý organismus, který si zaslouží naši pozornost a péči.
Dusíkaté vápno by mělo být až tou poslední možností, když už si opravdu nevíme rady. Například když se nám do skleníku dostane nějaký obzvlášť odolný plevel ve velkém množství. V takovém případě nám může dusíkaté vápno pomoci začít s čistým štítem.
JAK DO PŮDY DOPLNIT VÁPNÍK?
Vápník bychom do půdy měli doplňovat pravidelně. Některé odrůdy rajčat jsou vyloženě náchylné na jeho nedostatek. Nejlepší možností je například jemně mletý dolomitický vápenec, vaječné skořápky, kostní moučka, kopřivová nebo přesličková jícha.
Pamatujme, že zdravá půda je základem krásné zahrady. Buďme k ní tedy ohleduplní a dopřejme jí péči, kterou si zaslouží.


SIRNÁ SVÍCE
Sirné svíce sice mohou být účinné v dezinfekci prostoru, ale jejich použití s sebou nese určitá rizika. Když taková svíce hoří, uvolňuje oxid siřičitý. Po použití je nezbytné důkladné vyvětrání, aby se zajistila bezpečnost lidí i zvířat. Při práci se doporučuje používat ochranné rukavice a v případě potřeby také respirátor.
Opravdu chcete s něčím takovým pracovat ve své zahradě?
A ještě jedna důležitá věc pro ty z vás, kteří mají skleník s konstrukcí z pozinkovaného plechu.
Vzdušná vlhkost během dne kondenzuje na konstrukci skleníku. Zejména za chladných podzimních nebo jarních rán. Když v takovém vlhkém prostředí zapálíte sirnou svíci, dým se smíchá s vlhkostí a vytvoří sloučeninu, která může poškodit zinkový povrch konstrukce. Vzniká sloučenina, která naleptává zinkovou vrstvu a tím dochází ke zmíněné korozi. Na povrchu konstrukce vnikají bíle fleky (mapy) a výrazně oranžové zabarvení na ocelových površích. Tyto skvrny se těžko odstraňují a často je nutné celou konstrukci nově natřít, aby se zabránilo dalšímu šíření koroze.
Pamatujme, že zdravá půda je základem krásné zahrady. Buďme k ní tedy ohleduplní a dopřejme jí péči, kterou si zaslouží.
Jak tedy připravit skleník na nadcházející sezónu? Co mohu udělat?
- Odstraňte všechny loňské sušiny, popadané plody a jiné rostlinné zbytky, ve kterých by se mohly držet plísně.
- Doplňte do skleníku vrstvu kvalitního kompostu.
- Zalijte skleník alespoň jednou a pořádně i v zimě.
- Nebo pokud napadne dostatek sněhu, navozte ho dovnitř.
- Občas vyvětrejte.
- Umyjte polykarbonát/sklo – jemným hadříkem a čistou vodou, případně vodou s troškou octa. Nepoužívejte saponáty!
- Zeminu můžete také vylepšit trochou popela (pouze dřevěný!), mletými vaječnými skořápkami, dolomitckým vápencem, mletou rohovinou…


- Navážku hnoje do skleníku jsem nikdy neriskovala a to z důvodu možného zavlečení plevele a třeba i krtonožek. Stejnou práci vám odvede kvalitní kompost. Ještě lépe, pokud je z vlastní produkce.
- Pokud už, tak použijte hnůj granulovaný. Klidně až při výsadbě rostlin, nebo v období růstu.
- Nepřesvědčila jsem vás ho tam pracně nevozit? Tak použijte alespoň OPRAVDU dobře uleželý a nejlépe kravský. 🙂
- Udělejte si dobrou kávu nebo čaj a začněte pomalu plánovat co, kam a kolik toho letos zasadíte. 🙂
Více Vaši péče skleník v zimě/na jaře opravdu nepotřebuje. Zahradničení má být radost, né dřina! 🙂
💚